27.11.2023 – Film “Kapłani zesłanych”


W niedzielę 26 listopada odbyła się premiera filmu “Kapłani zesłanych” nagrodzonego wyróżnieniem na Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Losy Polaków 2023. W spotkaniu oprócz stałych uczestników wzięli udział także członkowie Związku Sybiraków. Film ukazuje heroiczną posługę takich kapłanów, jak bł. ks. Władysław Bukowiński, ks. Józef Kuczyński, ks. Józef Drzepecki, ks. Tadeusz Fedorowicz, o. Jakobin Filek, o. Albin Janocha i o. Serafin Kaszuba. Ich bohaterskie postawy w niesieniu pomocy Polakom zesłanym w głąb Rosji i w Kazachstanie i okoliczności pełnienia misji ewangelizacyjnej wspominają świadkowie tamtych czasów.
W dyskusji na temat świadectw życia tych świętych kapłanów udział wzięli: ks. dr Jan Nowak, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Wł. Bukowińskiego, br dr Krzysztof Niewiadomski O Cap przygotowujący proces beatyfikacyjny o. Serafina Kaszuby, prezes Zarządu Związku Sybiraków w Krakowie pan Józef Kołodziej i Nina Wierzbicka, która dzieciństwo i młodość przeżyła w Kazachstanie wraz z rodziną deportowaną w czasie II wojny na zsyłkę.
Spotkanie w zabytkowych, średniowiecznych wnętrzach klasztoru Ks. Kanoników Laterańskich, prowadziła Bogusława Stanowska-Cichoń – reżyser filmu.
Producentem filmu jest Stowarzyszenie “Communio Crucis” im. św. Edyty Stein Patronki Europy. Projekt został dofinansowany przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.