II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Filmów “Niepokalana”

„Wileński Wybawiciel” – zrealizowany przez TVP3 Kraków film dokumentalny o losach Romualda Warakomskiego, żołnierza AK z wileńskiej Komórki Legalizacyjnej, odniósł sukces na XXXV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich.
Jury nagrodziło film „za starannie udokumentowaną i opowiedzianą historię nieznanych bohaterów Polski Podziemnej – Romualda Warakomskiego i grupy ludzi, którzy przygotowali Polakom i Żydom fałszywe dokumenty w tajnej komórce „Legalizacja” w okupywanym Wilnie. Narażając swoje życie, ratowali mieszkańców Wileńszczyzny”. Jury doceniło starannie wybrany i pokazany w filmie bezcenny materiał faktograficzny (zdjęcia fotograficzne czy sfilmowane dokumenty).
Reżyserka filmu, Bogusława Stanowska – Cichoń: „zaszczytna nagroda w kategorii filmów edukacyjnych to dla całej naszej ekipy TVP3 Kraków wyraz uznania i świadomość, że ta ogromna praca w Wilnie, podczas wielu spotkań z uczestnikami Powstania Wileńskiego, m.in. Danutą Szyksznian-0sowską, Wandą Kiałkową i gen. Tadeuszem Bieńkowiczem – świadkami bohaterskiej walki o niepodległość Polski na Ziemi Wileńskiej – przybliżyła prawdę o historii ratowania ludzi poprzez fałszowanie dowodów tożsamości. Romuald Warakomski wraz kolegami z „Kużni” przygotowali takich dokumentów ponad 85 tys. Chciałam upamiętnić ich zapomniane bohaterstwo i postać legendarnego „Hilarego”, który po wojnie wstąpił do Karmelu w Czernej i był przeorem klasztoru w Krakowie, choć dalej poddawany był ubeckiej inwigilacji”.