24.03-13.04.2013 – Wystawa “Wielki Tydzień w Awili”

Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia “Junta de Semana Santa de Avila” i fotografikowi Emilio Iglesias Velasco, oraz przyjaciołom ze Stowarzyszenia Polaków “Casa de Copernico” w Awila mogliśmy pooglądać sceny z ubiegłorocznych procesji.

Od czasów św. Teresy (od 1540 roku) w okresie Wielkiego Tygodnia ulicami Awila, podobnie jak i w całej Hiszpanii, podążają pątnicze procesje organizowane przez zarząd miasta i miejscowe Bractwa Wielkiego Tygodnia. UNESCO wpisało miasto Awila na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości, a od 2005 roku rząd Hiszpanii uznał tradycje Wielkiego Tygodnia za narodową atrakcję turystyczną.

Wystawa, była zorganizowana przy Karmelitańskim Instytucie Duchowości (ul. Rakowicka 18a, wejście od ul. Wita Stwosza) od 24 marca do 13 kwietnia, obejmowała kilkadziesiąt ilustracji zdjęciowych przedstawiających procesje oraz Drogę Krzyżową wokół wspaniałych murów miasta: figury Chrystusa, Matki Bożej, pątników, osoby towarzyszące. Niezwykłej atmosfery przydaje średniowieczny charakter uroczystości, zorganizowanych w 16 różnych konduktach procesyjnych, spotykających się na ulicach i placach miasta, które było świadkiem narodzin św. Teresy.