Przedpremierowy pokaz filmu TVP Kraków o Edycie Stein

W Karmelitańskim Instytucie Duchowości odbył się przedpremierowy pokaz nowego filmu dokumentalnego zrealizowanego w TVP Kraków, którego bohaterką jest Edyta Stein – najpierw niemiecka Żydówka, później święta Kościoła Katolickiego.

Pokaz filmu w Karmelitańskim Instytucie Duchowości

Edyta Stein – doktor filozofii, konwertytka z judaizmu, znakomity pedagog, osoba, która odkryła przed kobietami współczesnymi zupełnie nowe przestrzenie działania, Karmelitanka bosa, autorka wielu wspaniałych prac filozoficznych. Poniosła śmierć w Oświęcimiu. I nie przypadkiem Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł ją na ołtarze i równocześnie wskazał na nią jako na patronkę Europy.

Dokument wyreżyserowała Bogusława Stanowska-Cichoń i Katarzyna Kotula, dziennikarka TVP Kraków.

Odbyliśmy swoistą pielgrzymkę po miejscach związanych z Edytą Stein, w Polsce, w Niemczech. Było to ponad 10 dni zdjęciowych – mówi Katarzyna Kotula. – Od kilku lat bardzo dobrze układa się współpraca Telewizji Kraków z Zakonem Ojców Karmelitów. To już jest kolejny obraz, który udało się dzięki ich pomocy zrealizować.

Współproducentem filmu jest Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców z Lublińca. Premiera na antenie TVP Kraków w listopadzie.

źródło: TVP Kraków

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/kulturalne/przedpremierowy-pokaz-filmu-tvp-krakow-o-edycie-stein/5533549#mainContent